Příprava domácnosti na krizové situace
Tato informace je souhrn doporučení obyvatelům, jak si předem vytvořit velice solidní zázemí pro případ neočekávané mimořádné situace. Informace vychází ze zahraničních zdrojů a je přizpůsobena pro naše podmínky – zde.
Jak se připravit na blackout. Odborníci vcelku otevřeně mluví o tom, že toto riziko hrozí i v ČR. Zásadní je dopředu zjistit potřebné informace (jak je na tom vaše město) a včas zabezpečit dostatečné množství pitné vody (třeba i balené, filtry na vodu apod.).
Zvláštní otázkou je dostatečná zásoba trvanlivých potravin. Obecně je považováno množství na cca 5 dnů za dostatečné, při běžné krizové situaci.
Ale příklady z okolních států jsou následující:
Německá vláda schválila novou koncepci civilní ochrany, která občanům doporučuje nakoupit zásobu vody a jídla nejméně na 10 dnů. Má posloužit v případě živelné pohromy, výpadku proudu nebo ozbrojeného konfliktu. Opoziční strany dokument kritizují, zbytečně podle nich šíří strach a připomíná studenou válku.
Rakousko například doporučuje svým občanům, aby měli zásoby jídla na 14 dní
Potravinová soběstačnost v Česku je aktuálně následující – zde.
Koronavirová krize, zavřené hranice a omezení pohybu poukázaly na důležitost domácí zemědělské produkce, aby byla země soběstačná.