Druhá polovina roku 2021 – Bude velký problém!

Největší riziko pro nastartování další krizové situace:

  1. Zavlečení nové mutace formou cestování do zahraničí!
  2. Špatně organizovaná karanténa po návratu ze zahraničí a nedůsledné trasování.
  3. Informační a organizační podpora bludu, že očkovaný člověk nemůže šířit virus a že nemůže onemocnět!

Vyhodnocení dosavadních opatření:

P.
č.
OpatřeníÚčinnost opatřeníDopady na veřejnostNáklady pro státZdůvodnění
1.Omezení mobilityNízkáVelkéMaléOmezení pohybu osob bylo na Slovensku zavedeno na konci října 2020, po 2 měsících byl stav nejhorší v porovnání okolních zemí dle grafu č.1
2.Plošné testováníNízkáMaléStředníPlošné testování proběhlo na Slovensku v době, kdy byl v zemi detekován nejmenší počet případů oproti okolním státům.
3.Samo-testováníVysokáMaléStředníOpatření je závislé na druhu testů, způsobu testování, organizaci testů atd.
4.Nutnost prokazování potvrzením o negativním testuNízkáVelkéStředníViz grafy Slovensko. Paradox – testovaná osoba se sice prokazuje potvrzením, může být už ale infikována zákeřnou mutací!
5. OčkováníZáleží na účinnosti a druhu vakcíny. MaléStředníKteré informace jsou relevantní?
6. Drahé lékyVysokáMaléStředníDo začátku roku 2020 platí, že “Čím dražší lék, tím rychlejší schválení”.
7.  Informační kampaň a vyšetřování Tristní VelkéS ohledem na důsledky katastrofální!POLITIKAŘENÍ
8. Cestování do zahraničí a zpětVysoká – středníVelké – středníStřední – nízkéI očkovaná osoba může onemocnět a ze zahraničí zavléci agresivní mutaci!
9. Regulace až po ekonimický lockdownDiskutabilní! VelkéVysoké
10.Používání respirátorůVysoká – středníVelké – středníNízkéOpatření je závislé na upřesnění, za jakých okolností je vyžadováno. Náklady jsou nízké pro stát a střední až vysoké pro veřejnost. 

Poznámka:

Na nošení roušek panují mezi odborníky pochybnosti!

Zde je původní článek za dne 28.2.2021:
_________________________________
***

Nyní taháme za pomyslnou záchrannou brzdu a tak není čas na kritiku a házení klacků pod nohy. Je třeba zatnout zuby a podpořit vládní opatření. Není čas na politické šarvátky, propagandu, nebo občanskou neposlušnost, protože jde o mnoho lidských životů! Článek se snaží poukázat na jednu anomálii, která v této hektické době možná prošla bez povšimnutí a jejíž vyřešení může být velice důležité pro další efektivní zvládání pandemie.

Prokazetelný vliv plošného testování ukazuje graf číslo 1. Nejvíce nakažených je možno přisoudit velkému množství testů, ale je zde také parametr úmrtnosti, ve kterém se Slovensko dostalo mezi nejpostiženější státy na světě.

Graf číslo 1

Je nebo není vysoký počet úmrtí, nakažených, nebo personál v karanténě viz. graf č. 2 důsledkem chyb při plošném testování? Nárůst pozitivního personálu po provedených odběrech při plošných testech je tak trochu záhadou. Stejně tak nevysvětlitelné zhoršení situace na Slovensku během cca. 3 měsíců a to při vyhlášení dosti drastických opatření a plošných testů prostě nedává smysl. Zjištění skutečných příčin uvedené anomálie může být velice důležitým poznatkem pro další zvládání pandemie.

Graf číslo 2
Graf číslo 3
Graf číslo 4
Graf číslo 5

Plošné ani tzv. skríningové testování, apojené s drasticky omezenou mobilitou, kdy je od října 2020 nutnost prokazování se negativním testem naprosto selhává. Proč? Viz. originál obrázek:

Graf číslo 6

Nevalné výsledky celkově značně propracovaných opatření ukazují následující grafy:

Cestování v době pandemie do okolních zemí dle zdroje ČTK v prosinci 2020 – pro pozdější rozbor:

Německo

Česká republika je kvůli pandemii koronaviru na německém cestovatelském seznamu mezi rizikovými zeměmi a lidé po příjezdu z ČR do Německa musejí podstoupit desetidenní karanténu ukončenou nejdříve po pěti dnech negativním testem na covid-19. Výjimku mají například pendleři, tranzit nebo řidiči v mezinárodní dopravě. Konkrétní podobu opatření určují jednotlivé spolkové země, Bavorsko i Sasko tak dlouho kromě cest pendlerů nebo za rodinou umožňovaly také malý pohraniční styk.

Maďarsko

Maďarsko od 1. září zakázalo vstup cizinců, platí přitom několik výjimek. Kromě tranzitu, řidičů nákladní dopravy nebo pendlerů (což se Čechů netýká) je možné do Maďarska přijet bez testu na služební cestu. Přijet mohou i lidé, kteří prokážou, že v uplynulých šesti měsících překonali covid-19. S negativním PCR testem starým nejvýše tři dny mohou přijet i sportovci nebo umělci a diváci na mezinárodní sportovní či kulturní události. Maďarská policie může udělit i další výjimky, třeba pro návštěvu příbuzných, lékaře nebo vysokoškolské studium.

Polsko

V současnosti není vstup do Polska omezen, změna se chystá po Vánocích. Od 28. prosince do 17. ledna zavede Polsko celostátní karanténu. Zavřít budou muset hotely, sjezdovky a nákupní centra s výjimkou obchodů se základními potřebami. Do desetidenní karantény také budou muset všichni lidé, kteří přicestují do Polska organizovanou dopravou.

Rakousko

Ode dneška se zpřísnily podmínky pro cestování do Rakouska. Zatímco dosud bylo možné přicestovat s negativním testem, nyní musejí cestující z většiny zemí světa včetně ČR nastoupit do desetidenní karantény, kterou může nejdříve po pátém dni ukončit negativní PCR či antigenní test. Výjimky platí například pro pendlery nebo obchodní cesty. Tento režim má platit minimálně do 10. ledna 2021.

Slovensko

Lidé starší deseti let přijíždějící z ČR potřebují při cestě na Slovensko negativní test starý maximálně 72 hodin, v opačném případě by museli v zemi do pětidenní karantény a nejpozději na hranicích se elektronicky registrovat. Slovensko uznává nejen výsledky PCR, ale také antigenních testů, pokud byly provedeny v Česku nebo v Rakousku. Výjimky z předkládání testů mají například posádky v nákladní dopravě, dále autobusů, vlaků a letadel, jakož i cestující při tranzitu.