Jak být správně připraven na mimořádnou událost

Doplnění informací ke dni 6.8.2021:
_________________________________
***

Porovnejte práci IZS v ČR a v Německu

Záběry, které Focus přinesl, ukazují zkázu, ze které by málokdo tušil, že se nejedná o stav pár dnů po katastrofě. 21 dnů od katastrofálních záplav do regionu stále nedorazila pomoc pro postižené záplavami, kterou místní stále nutně potřebují. Lidé mají stále zaplavené sklepy, byty plné bahna a všude jsou trosky.

Německá obec tři neděle po povodních: Vykašlali se na nás, všichni. Ani starostu jsme neviděli [online], © OUR MEDIA a.s.. 2009-2021, Datum poslední revize 6. 08. 2021 07:01, [citováno 6. 08. 2021] <https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nemecka-obec-tri-nedele-po-povodnich-Vykaslali-se-na-nas-vsichni-Ani-starostu-jsme-nevideli-672825> 

Původní informace 25.6.2021:
_________________________________
***

Jak častým jevem je tornádo v ČR a v Evropě:

Ročně zasáhne Česko až pět tornád. Poprvé bylo zaznamenáno už před 900 lety… Nejdéle trvající tornádo na území Česka se vyskytlo v roce 1910, trvalo přes tři hodiny a urazilo dráhu přibližně od Českých Budějovic ke Karlovým Varům… v Evropě je možné podle Rývy zaznamenat 400 až 700 tornád ročně…

Ročně zasáhne Česko až pět tornád. Poprvé bylo zaznamenáno už před 900 lety [online]. © Česká televize 1996 – 2021 [citováno  25. 6. 2021]. Dostupný z WWW:  <https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2882834-rocne-zasahne-cesko-az-pet-tornad-poprve-bylo-zaznamenano-uz-pred-900-lety>

Kdy být připraven na rychlou reakci:

  • V případě vyhlášení výstrahy ČHMÚ doporučuji v pravidelných intervalech (dle situace) sledovat meteoradar – zde. Meteoradar umožňuje detekci srážkové oblačnosti, její vertikální mocnost a vzdálenost od vašeho stanoviště téměř v reálném čase (po 10-ti minutách). V ideálním případě máte na případnou reakci více jak hodinu.

Aktuální “SCREENSHOT” meteoradaru (Břeclav a okolí) ze dne 24.6.2021, těsně před katastrofou:

Ochrana před tornádem:

Zásady ochrany před tornádem jsou dobře popsány na webu www.zachranny-kruh.cz, cituji:

… největším nebezpečím pro člověka různé letící předměty a úlomky všeho možného (i nemožného), které tornádo může přemisťovat na značné vzdálenosti od místa původu. Proto nejlepší, co můžeme v blízkosti tornáda udělat, je vyhnout se mu nebo se alespoň schovat do dostatečně bezpečného úkrytu… obecně sklepy, suterénní místnosti, jádra budov či bytů, či alespoň místnosti bez oken. Zásadně nestojíme u okna a nesledujeme, co se děje kolem!

Před odchodem do vhodného úkrytu nezapomeňte na předem připravené evakuačního zavazadlo s tímto doporučeným obsahem:

  • osobní doklady, peníze a cennosti, pojistné smlouvy,
  • osobní léky a základní zdravotnické prostředky,
  • trvanlivé potraviny na 2 – 3 dny,
  • tekutiny v nádobě (obalu) – voda, čaj, šťávy apod.,
  • toaletní a hygienické potřeby,
  • základní předměty denní potřeby,
  • bateriovou svítilnu (a náhradní baterie), zápalky, svíčky, zapalovač,
  • mobilní telefon a nabíječku, bateriový rozhlasový přijímač (a náhradní baterie),
  • přikrývku, spací pytel,
  • náhradní prádlo a oblečení (podle  povětrnostních podmínek),
  • drobnou hračku nebo knihu na zabavení menších dětí.

Podrobněší souhrn doporučení obyvatelům, jak si předem vytvořit velice solidní zázemí pro případ neočekávané mimořádné situace najdete – zde. Informace vychází ze zahraničních zdrojů a je přizpůsobena pro naše podmínky.

Reakce státu a IZS na vzniklou mimořádnou událost:

Situacím, při kterých dochází ke zranění nebo úmrtí více osob nebo k velkým škodám na majetku či životním prostředí, se říká mimořádné události. 

Tornádo je schopné vyvolat mimořádnou událost vyžadující provedení záchranných a likvidačních prací prostřednictvím sil IZS.

Stav nebezpečí je nejnižším z krizových stavů, který mohou orgány České republiky vyhlásit v reakci na mimořádnou událost.

Stav nebezpečí vyhlašují hejtmani krajů, nebo primátor za účelem použití některých z následujících oprávnění dle § 14 krizového zákona):

  • ukládat pracovní výpomoc nebo rozhodnout o povinnosti poskytnout věcné prostředky k řešení krizové situace,
  • nařídit bezodkladné provádění staveb, stavebních prací, terénních úprav nebo odstraňování staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení ohrožení,
  • nařídit hlášení přechodné změny pobytu osob,
  • nařídit vykonávání péče o děti a mládež, pokud tuto péči nemohou v krizové situaci vykonávat rodiče nebo jiný zákonný zástupce,
  • zajistit přednostní zásobování dětských a zdravotnických zařízení a ozbrojených bezpečnostních a hasičských záchranných sborů,
  • zabezpečit náhradní způsob rozhodování o dávkách sociálního zabezpečení (péče) a jejich výplatě,
  • nařídit evakuaci obyvatelstva,
  • zákázat vstup, pobyt a pohyb osob na vymezeném místě nebo území.

Vyhlašuje se jen na nezbytně nutnou dobu (maximálně 30 dnů), nad tuto délku jej lze prodloužit jen se souhlasem vlády. Není-li možné odvrátit vzniklé ohrožení v rámci stavu nebezpečí, hejtman neprodleně požádá vládu o vyhlášení závažnějšího krizového stavu, kterými jsou nouzový stavstav ohrožení státu a válečný stav.

Uvedený web www.zachranny-kruh.cz dobře popisuje i další MIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTI, které ve svém životě můžete potkat, při kterých může být ohrožen lidský život, zdraví, majetek nebo životní prostředí.